زمان برگزاری آزمون وکالت مرکز مشاوران قوه قضاییه مشخص شد

بهادری جهرمی گفت روز سوم مهر ماه آزمون وکالت ۹۹ برگزار می‌شود و مجری آزمون مرکز سازمان سنجش خواهد بود

بهادری جهرمی گفت: روز سوم مهر ماه آزمون وکالت ۹۹ برگزار می‌شود و مجری آزمون مرکز سازمان سنجش خواهد بود.

علی بهادری جهرمی رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه در نشست خبری عصر امروز خود با اصحاب رسانه ضمن گرامیداشت هفته قوه قضاییه اظهار کرد: سال گذشته موفق شدیم آزمون وکالت را برگزار کنیم و این آزمون برای اولین بار در تاریخ کشور به شیوه جدید برگزار شد.

وی ادامه داد: این آزمون برخلاف سایر آزمون‌های وکالت ملی بود، به همین دلیل ملی بودن سختی کار ما بیشتر شد و همچنین برای اولین بار این آزمون دو مرحله‌ای برگزار شد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به آزمون چهل گزینه‌ای بیان کرد: آزمون تستی به نوعی قمار است و عوامل متعددی در آن دخیل هستند، اما برای حل این مشکلات آزمون دو مرحله‌ای برگزار شد و کسانی که حداقل نمره را کسب کردند توانستند در مرحله دوم هم شرکت کنند.

حضور ۱۰ هزار و ۲۱۰ داوطلب در آزمون شفاهی آزمون وکالت قوه قضاییه

بهادری جهرمی با اشاره به مصاحبه آزمون گفت: جمعا ۱۰ هزار و ۲۱۰ نفر در مصاحبه و آزمون شفاهی شرکت کردند و این آزمون طی دو ماه انجام شد و حتی ما اولین مرکزی بودیم که از شیوع کرونا آزمون مصاحبه را متوقف کردیم.

وی ادامه داد: در این مصاحبه جمعا ۴۵۵ استاد، قاضی و وکیل با ما همکاری کردند و مصاحبه در ۷ استان اجرایی شد.

رئیس مرکز وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به روش مصاحبه گفت: در هر منطقه ۳۰ تیم فرآیند مصاحبه را انجام می‌داد و هر تیم متشکل از ۳ استاد حقوق خصوصی و کیفری و روانشناسی بود و و تمام فرآیند مصاحبه کاملا به صورت الکترونیکی برگزار شد.

بهادری جهرمی ادامه داد: البته زمان انجام مصاحبه استاد روانشناس تشخیص می‌داد که داوطلب امکان مصاحبه نداشته و به همین دلیل ما از این داوطلبان دعوت به مصاحبه کردیم و هر داوطلب ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخگویی داشت و البته قبل از مصاحبه هر داوطلب تست شخصیتی را انجام می‌داد.

وی گفت: کارنامه نهایی داوطلبان تا پایان این ماه برایشان ارسال می‌شود و هم در آزمون کتبی و هم در آزمون شفاهی ما تراز گیری نمرات را انجام دادیم.

بهادری جهرمی بیان کرد: از میان ۱۰ هزار داوطلب قریب به ۳۰۰ نفر از سوی روانشناسان مردود شدند و غیر از این تعداد افراد دوباره ترازسنجی شدند و کسانی که ۵۰ درصد بالاتر داشتند قبول شدند و مابقی عدم قبولی خوردند یعنی این افراد امتیاز لازم برای وکالت نداشتند.

وی تصریح کرد: اساسا فقط ۳۰۰ نفر رد شدند و مابقی فقط امتیازات لازم را کسب نکردند.

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به قبول شدگان گفت: بیش از ۵ هزار قبولی داشتیم و مراحل استعلامات آن‌ها تأیید شده است.
سوم مهر ماه زمان برگزاری آزمون وکالت ۹۹

بهادری جهرمی تصریح کرد: روز سوم مهر ماه آزمون وکالت ۹۹ برگزار می‌شود و مجری آزمون مرکز سازمان سنجش خواهد بود و ثبت نام آن از مرداد ماه آغاز می‌شود. منابع آزمون هم از ماه پیش اعلام شده است و فقط در درس ثبت چند عنوان اضافه شده است.

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: متأسفانه در سال ۹۹ نمی‌توانستیم از ظرفیت سرباز کارآموز استفاده کنیم و اگر این مجوز به ما داده نشود، کسانی که اعزام به خدمت باشند نمی‌توانند در آزمون شرکت کنند و کسی می‌تواند در آزمون شرکت کند که ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ پایان خدمت یا معافیت دائم خود را ارائه کند.

وی با اشاره به مدرک تحصیلی گفت: مطابق سال گذشته کسانی که ترم آخر باشند می‌توانند در آزمون ۹۹ شرکت کنند و ثبت نام آزمون منوط به داشتن مدرک کارشناسی نیست، اما شرط ارائه مدرک در ۳۱ شهریور ۱۴۰۰ شرط است.

بهادری جهرمی درباره آزمون کارشناسی تصریح کرد: بیش از ۶۰ هزار نفر در آزمون کارشناسی شرکت کردند و درخواست‌هایی برای تمدید مهلت ثبت نام داشتیم و این آزمون به دلیل کرونا ۲۰ شهریور برگزار می‌شود.
مشارکت نزدیک به ۴ هزار نفر در آزمون مشاوران خانواده قوه قضاییه

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه گفت: در آزمون مشاوران خانواده قریب به ۴ هزار نفر شرکت کردند و سعی می‌کنیم مطابق قانون حمایت از خانواده از بند ارفاق در ثبت نام استفاده کنیم، به دلیل جایگاه مشاوره خانواده شرایط آن سخت است، اما در فرآیند تمدید ثبت نام شرط سنی را از ۳۵ سال به ۳۰ سال کاهش می‌دهیم.

وی با اشاره به نشریه حامی عدالت گفت: حدود ۷ هفته است که این نشریه به صورت هفتگی منتشر می‌شود و امیدواریم زبان گویا و محل ارتباط گیری با نخبگان وکالت باشیم.

بهادری جهرمی گفت: سعی ما این است که خلاصه منابع آموزشی را در اختیار داوطلبان قرار دهیم و با همکاری اساتید دانشگاهی موفق شدیم دوره آموزش رایگان مجازی را بیش از ۱۰ ساعت برای هر درس برگزار کنیم و بیش از ۷ هزار نفر در این دوره شرکت کردند.

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضاییه درباره انتخاب هیئت مدیره مجموعه گفت: انتخابات ۹۸ هیئت مدیره سال گذشته انجام شد و به همین دلیل انتخابات شور‌ای عالی کارشناسان و وکلا انجام می‌شود و ۱۳۵ نفر در این انتخابات شرکت کردند و نزدیک نیمی از آن‌ها وکلا بودند و مابقی کارشناسان رسمی بودند که ۶ نفر از کاندیدا‌های وکالت و ۲ کاندید در مشاوره از بانوان بودند.

وی ادامه داد: ۳۰ تیر ماه انتخابات شورای عالی وکالت و کارشناسی انجام می‌شود.

هنوز ظرفیت آزمون وکالت سال ۹۹ مشخص نشده است

بهادری جهرمی با اشاره به اعتراضات انجام شده گفت: در آزمون سال گذشته ما ۱۰۷ هزار شرکت کننده داشتیم و کارنامه آن‌ها اعلام شد و مجری آزمون هم دانشگاه پیام نور بود و ما کاری کردیم که برای اولین بار کمتر از ۲ ساعت بعد از آزمون سوالات را روی سایت گذاشتیم و همین باعث شد داوطلب برای خود کارنامه فرضی ایجاد کند، اقدام دیگر ما این بود که سه روز بعد از آزمون پاسخ نامه تشریحی را صادر کردیم و وقتی داوطلب درصد واقعی خود را با نتایجی که خود به دست آورده بود چک کرده بود اعتراض کرد.

وی ادامه داد: به واسطه همین اعتراض سامانه‌ای تاسیس شد و واحد بازرسی مامور شد از ۱۰۰ داوطلبی که شکایت کرده بودند دعوت به عمل آورد و کارنامه آن‌ها تصحیح شد و یک مورد هم خطا ندیدیم، اما از تمام ۱۰۷ هزار نفر کمتر از هزار نفر در سامانه رایگان وارد شدند و برای تصحیح آزمون دستی هم فقط ۸۰ نفر به ما مراجعه کردند و باز هم اعلام می‌کنیم هر کسی که اعتراض دارد وارد سامانه شود.

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه گفت: با ترازگیری صورت گرفته فقط ۳۰ درصد ردی داشتیم که عموم آن‌ها در آزمون کتبی نمره پایانی داشتند و چون آزمون ملی بود ما نمی‌توانستیم تا پایان آزمون کارنامه را صادر کنیم و آن‌ها زمانی که کارنامه نداشتند اعتراض کردند.

وی با اشاره به ظرفیت آزمون وکالت سال ۹۹ گفت: هنوز ظرفیت آزمون مشخص نشده است و جلسات رسیدگی به این موضوع ادامه دارد و پیش از برگزاری آزمون ظرفیت را اعلام می‌کنیم.

بهادری جهرمی با اشاره به احیای حقوق عامه گفت: در دوره جدید قوه قضاییه حرکت به سمت احیای حقوق عامه خوب بوده است.

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه با اشاره به تخلف یکی از کارشناسان رسمی گفت: هر شخصی ممکن است زمانی تخلف کند، اما برای این فرد و همدستان او کیفرخواست تشکیل شد.
مهم‌ترین خلأ دستگاه قضا نبود نظارت بر وکلا و مشاوران است

وی ادامه داد: مهمترین خلأ ما نظارت است، اما متأسفانه دستگاه اجرایی و قضایی همکاری لازم برای نظارت روی وکلا و مشاوران را ندارند و آن‌ها این امر را مستقیما به کارشناس ارجاع می‌دهند اگر به مرکز اطلاع داده شود، مرکز می‌تواند درباره تخلفات صحبت کند، اما وقتی اطلاعی داده نمی‌شود نمی‌توان انتظار داشته باشیم.

بهادری جهرمی با اشاره به ایجاد کمیسیون‌های مختلف در مرکز تصریح کرد: در این کمیسیون‌ها فعالیت‌های مختلفی انجام می‌شود، کمیسیون حقوق بشر و بین الملل از جمله این کمیسیون‌ها هستند.

وی درباره دادگاه‌های آنلاین گفت: امروز تمام وکلا به اطلاعات‌ آی تی دسترسی دارند و همزمان آموزش چگونگی استفاده از این سامانه را آغاز کردیم و در این حوزه خدمات خود را در حوزه وب ارائه کرده ایم و بستر اتوماسیون اداری را ایجاد کردیم.

رئیس مرکز وکلا و کارشناسان رسمی قوه قضاییه درباره اصلاح آیین نامه وکالت گفت: سال گذشته وکلای دادگستری با رئیس قوه قضاییه دیدار داشتند و همان جا رئیس قوه قضاییه دستور اصلاح آیین نامه را دادند و آیین نامه تعرفه یک نوآوری عظیم در قوه قضاییه و تحولی در دوره وکالت بود.

وجود بیش از ۲ هزار پرونده کهنه انتظامی در مرکز وکلا

بهادری جهرمی ادامه داد: معاونت حقوقی قوه قضاییه از وکلا خواست تا پیشنهادات خود را درباره آیین نامه وکالت اعلام کنند، آیین نامه کانون وکلا فرتوت است و به آن‌ها حتی اجازه برگزاری آزمون آنلاین را هم نمی‌داد.

وی افزود: همین آیین نامه‌ای که امروز اصلاح آن را نمی‌پذیرند چندین مرتبه توسط رئیس قوه قضاییه اصلاح شده است.

بهادری جهرمی با ا‌شاره به پرونده قضایی گفت: بیش از ۲ هزار پرونده کهنه انتظامی در مرکز بود و اکنون تعداد آن به هزار پرونده رسیده است.

منبع : باشگاه خبرنگاران